Санаторій «Лісова казка»
(04130) 5-45-19 приймальне відділення

Лікувальна фізкультура

Лікувальна фізична культура (ЛФК) - самостійна медична дисципліна, де використовуються засоби фізичної культури з лікувальною, профілактичною та оздоровчою метою.
Основними завданнями ЛФК с:

 1. Зберегти та підтримати хворий організм в найкращому діяльному функціональному стані.
 2. Попередити ускладнення, які може викликати хвороба і ті, що можуть виникнути внаслідок вимушеного спокою.
 3. Стимулювати потенційні захисні сили організму в боротьбі з захворюванням.
 4. Залучити хворого до активної участі в процесі виздоровлення.
 5. Прискорити ліквідацію місцевих анатомічних та функціональних проявів хвороби.
 6. Відновити в короткий термін функціональну повноцінність людини.
 7. Виховати позитивне ставлення хворих до загартування свого організму звичайними природними факторами.

Гіпокінезія має негативний вплив на людський організм. ЛФК використовує основну біологічну функцію організму - рух. Центральна нервова система регулює збалансовану діяльність різних органів і систем. При захворюванні порушується регулююча функція ЦНС. Тому при лікуванні необхідно відновити координовану діяльність різних функцій організму. Для вирішення цієї проблеми використовують фізичні вправи, основою яких є рух. Діючи дозованими фізичними навантаженнями на організм, ми можемо відновити порушені функції, або вдосконалити їх координацію, якщо вони змінились під впливом захворювання. Фізичні вправи діють позитивно не тільки на ЦНС, але й на інші системи та органи.
Покращується діяльність серцево-судинної системи: збільшується
систолічний об’єм і зменшується частота серцевих скорочень, а це веде до більш економічної роботи серця. При рухах покращується кровообіг і в області пошкодження, що стимулює регенеративні процеси.
При правильному диханні хворого та укріпленні дихальних м’язів покращується функція дихальної системи. Глибоке дихання викликає збільшення легеневої вентиляції, отже організм краще використовує кисень, більше використовується резервне повітря, створюються сприятливі умови для насичення крові киснем.
При виконанні фізичних вправ рефлекторно посилюється скорочення гладкої мускулатури - отже покращується перистальтика кишківника, секреторна функція, покращується діяльність органів травлення. Внаслідок дії фізичних вправ підвищується загальний обмін речовин і енергетичні заграти організму; зміцнюється тонус м’язів. Фізичні вправи діють на кістково-суглобовий апарат:
посилюється трофічна роль нервової системи, наслідком цього є покрашення кровопостачання кісток.
Лікувальній фізкультурі притаманні особливості, що відрізняють її від інших методів лікування. Систематичне використання фізичних вправ з метою лікування значно підвищує ефективність лікувальних заходів, скорочує строки лікування та перебування хворого в лікарні, зменшує розрив між клінічним і функціональним виздоровленням.

ЛФК відрізняється від інших методів лікування тим, що цей метод лікування:

 • загальнодоступний і безкоштовний;
 • природній - в основі лежать фізичні вправи;
 • підвищує реактивність організму;
 • потенціює дію лікарських засобів;
 • не має алергічних реакцій;
 • не має травматичного впливу;
 • універсальність впливу (загальноукріплюючий і вибірковий);
 • легко дозується і вивчається реакція на навантаження;
 • можна довготривало або постійно використовувати для лікування та профілактики рецидивів;
 • мало протипоказів, а якщо є, то тимчасові;
 • висока емоційність занять.

Основні обов’язки лікаря лікувальної фізкультури:

 1. Організаційна робота: постійний діловий контакт з адміністрацієюлікарні і всіма завідуючими відділень для покращення постановки лікувальної фізкультури (своєчасне призначення, збільшення об’єму хворих, допомога лікарів та медсестер та ін.)
 2. Лікувальна робота: обстеження хворих з проведеннямфункціональних проб, призначення форм, засобів, методів лікувальної фізкультури, дозування фізичних навантажень, облік ефективності.
 3. Методична робота: розроблення методики лікувальної фізкультури — підбір фізичних вправ, допомога інструктору в складанні комплексів, розробка показів і протипоказів до лікувальної фізкультури, складання методичних листів, навчання медичного персоналу, лікарсько-педагогічний контроль, комплектування груп для занять.
 4. Постійна робота по покращенню умов проведення фізкультури: розширення приміщень, придбання інвентаря та ін.

ПОКАЗАННЯ І ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ПРИЗНАЧЕННЯ ЛІКУВАЛЬНОЇ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ.
Під час реабілітації хворих лікувальна фізкультура займає одне з перших місць у кожній клінічній спеціальності. Її можна призначати практично в любому періоді перебігу хвороби. Показами до призначення ЛФК є її завдання.
Протипоказів до призначення лікувальної фізкультури не багато і вони, як правило, мають тимчасовий характер.
Є постійні протипоказання: це тяжкі незворотні прогресуючі загальні

Новини


top